| Weighing Capacity | 600g |
| Scale Type | Bench |
| Calibrated | RSCAL |
| Parts Counting | Yes |
| Plug Type | Type G - British 3-pin |
| Weighpan Length | 166mm |
| Weighpan Width | 128mm |
| Net Weight | 0.9kg |
| Maximum Operating Temperature | +40°C |
| Minimum Operating Temperature | +10°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.