| Weighing Capacity | 60kg |
| Scale Type | Platform |
| Resolution | 25 g |
| Parts Counting | Yes |
| Interface Type | RS232 |
| Plug Type | Multi |
| Weighpan Dimensions | 300 x 400 x 124mm |
| Weighpan Length | 300mm |
| Weighpan Width | 400mm |
| Weighpan Height | 124mm |
| Net Weight | 17kg |
| Model Number p | EFC 60K-3 |
| Model Number (p) | EFC 60K-3 |
| Maximum Operating Temperature | +40°C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.