| Weighing Capacity | 1.2kg |
| Scale Type | Compact Balance |
| Resolution | 0.1 g |
| Parts Counting | Yes |
| Plug Type | USB |
| Weighpan Dimensions | 148 x 148mm |
| Weighpan Length | 148mmm |
| Weighpan Width | 148mm |
| Weighpan Height | 7mm |
| Net Weight | 700g |
| Model Number (p) | CBX1201 |
| Maximum Operating Temperature | +40°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.