| Range | 2000N |
| Best Accuracy | ±0.5 % |
| Measurement Units | kgf, lbf, N |
| Resolution | 1 N |
| Sampling Rate | 2000Hz |
| Digital Output | RS232 |
| Plug Type | Type C - European Plug |
| Weight | 640g |
| Height | 36mm |
| Length | 238mm |
| Width | 63mm |
| Maximum Operating Temperature | +30°C |
| Minimum Operating Temperature | +10°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.