| Voltage Rating | 1000V ac/dc |
| Colour | Red |
| Probe Tip Type | Spring Loaded |
| Tip Size | 0.8mm |
| Tip Material | Stainless Steel |
| Probe Socket Diameter | 2mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.