| Colour | Red |
| Gender | Male |
| Termination Method | Solder |
| Voltage Rating | 50V |
| Current Rating | 16A |
| Connector Size | 4 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Length | 48.75mm |
| Type | Banana Plug |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Material | Acetal |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.