| Temperature Measurement Range | -20 → +900 °C |
| Detector Resolution | 382 x 288pixel |
| Model Number | CATXI40LTF20CFKT090C |
| Thermal Sensitivity | 80mK |
| Refresh Rate | 80Hz |
| Minimum Focus Distance | 90mm |
| Weight | 200g |
| Model Number p | CATXI40LTF20CFKT090C |
| Accuracy | ±2°C or ±2% |
| Maximum Temperature Measurement | 900°C |
| Field Of View | 18° x 14° |
| Minimum Focus | 90 mm |
| Interface Type | USB |
| Dimensions L x W x D | ø36mm x 100mm |
| Visual Camera | No |
| Application | Thermal Imaging |
| Emissivity | Adjustable |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.