| Temperature Measurement Range | -20 → +550 °C |
| Detector Resolution | 240 x 180pixel |
| Display Resolution | 640 x 480pixel |
| Model Number | E52 |
| Thermal Sensitivity | < 50mK |
| Best Temperature Measurement Accuracy | ±2 °C |
| Focus Type | Manual |
| Refresh Rate | 30Hz |
| Minimum Focus Distance | 0.15m |
| Display Size | 4in |
| Accuracy | ±2 °C |
| Maximum Temperature Measurement | +550 °C |
| Voice Recorder | Yes |
| Minimum Focus | 0.15 m |
| Image Storage | SD Card |
| Vertical Display Resolution | 480pixel |
| Application | Electrical, Electronic |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.