| Temperature Measurement Range | -20 → 400 °C |
| Detector Resolution | 160 x 120pixel |
| Display Resolution | 160 x 120pixel |
| Model Number | Cx5 ATEX |
| Thermal Sensitivity | <70mK |
| Best Temperature Measurement Accuracy | ±5 % |
| Focus Type | Focus-Free |
| Minimum Focus Distance | 0.1m |
| Dimensions | 168 x 112 x 42mm |
| Accuracy | ±5 % |
| Maximum Temperature Measurement | +400 °C |
| Minimum Focus | 0.1 m |
| Vertical Display Resolution | 480pixel |
| Application | Hazardous Area Worker Protection |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.