| Absolute Maximum Temperature Measurement | +625°C |
| Temperature Scale | Centigrade, Fahrenheit |
| Suitable for Body Measurement | No |
| Absolute Minimum Temperature Measurement | -60°C |
| Distance to spot Ratio | 16:1 |
| Best Accuracy | 2 °C |
| Emissivity | 0.95 |
| Model Number p | TKTL 11 |
| Model Number (p) | TKTL 11 |
| Resolution | 0.1 °C |
| Dimensions | 119.2 x 171.8 x 47.5mm |
| Weight | 255.7g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.