| Absolute Maximum Temperature Measurement | +60°C |
| Temperature Scale | Centigrade, Fahrenheit |
| Suitable for Body Measurement | Yes |
| Absolute Minimum Temperature Measurement | 32°C |
| Distance to spot Ratio | 6:1, 8:1 |
| Best Accuracy | ±0.3°C |
| Model Number p | RS-8806S Forehead |
| Model Number (p) | RS-8806S Forehead |
| Data Storage | Yes |
| Length | 128mm |
| Width | 74mm |
| Height | 36mm |
| Weight | 125.4g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.