| Absolute Maximum Temperature Measurement | +850°C |
| Temperature Scale | Centigrade, Fahrenheit |
| Suitable for Body Measurement | No |
| Absolute Minimum Temperature Measurement | -30°C |
| Distance to spot Ratio | 20:1 |
| Best Accuracy | ±1.0 |
| Emissivity | 0.01 → 1, Adjustable |
| Model Number p | TG54-2 |
| Model Number (p) | TG54-2 |
| Data Storage | Yes |
| Length | 192mm |
| Width | 94mm |
| Height | 64mm |
| Dimensions | 192 x 94 x 64mm |
| Weight | 292g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.