| Absolute Maximum Temperature Measurement | +1300°C |
| Temperature Scale | Centigrade, Fahrenheit |
| Absolute Minimum Temperature Measurement | -30°C |
| Distance to spot Ratio | 30:1 |
| Best Accuracy | ±1.0 |
| Emissivity | 0.01 → 1, Adjustable |
| Model Number p | TG-56 |
| Model Number (p) | TG-56 |
| Data Storage | Yes |
| Length | 192mm |
| Width | 125mm |
| Height | 64mm |
| Dimensions | 192 x 125 x 64mm |
| Weight | 310g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.