| Absolute Maximum Temperature Measurement | +1000°C |
| Temperature Scale | Centigrade, Fahrenheit |
| Suitable for Body Measurement | No |
| Absolute Minimum Temperature Measurement | -50°C |
| Distance to spot Ratio | 50:1 |
| Best Accuracy | 2 °C |
| Emissivity | Adjustable |
| Model Number p | 42545 |
| Data Storage | Yes |
| Dimensions | 100 x 56 x 230mm |
| Weight | 290g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.