| Absolute Maximum Temperature Measurement | +650°C |
| Temperature Scale | Centigrade, Fahrenheit |
| Suitable for Body Measurement | No |
| Absolute Minimum Temperature Measurement | -50°C |
| Distance to spot Ratio | 12:1 |
| Best Accuracy | ±1 |
| Emissivity | 0.1 → 1, Adjustable |
| Model Number p | 42510A Mini |
| Data Storage | No |
| Dimensions | 82 x 42 x 160mm |
| Weight | 180g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.