| Absolute Maximum Temperature Measurement | +150°C |
| Model Number | 635 |
| Thermometer Type | Wireless |
| Probe Type | Thermal |
| Application | Industrial |
| Best Accuracy | ±0.2 °C |
| Number of Temperature Inputs | 1 |
| Length | 220mm |
| Width | 74mm |
| Height | 46mm |
| Dimensions | 220 x 74 x 46mm |
| Temperature Scale | Centigrade |
| Intrinsically Safe | No |
| Weight | 428g |
| Battery Type | AA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.