| Absolute Maximum Temperature Measurement | +1372 °C, +2501°F |
| Model Number | RS53-II |
| Thermometer Type | Wired |
| Probe Type | J, K |
| Best Accuracy | ±0.1 % |
| Number of Temperature Inputs | 1 |
| Resolution | 0.1 °C, 0.1 K, 0.2 °F |
| Data Storage | Yes |
| Length | 74mm |
| Width | 39mm |
| Height | 170mm |
| Minimum/Maximum Recordings | Yes |
| Temperature Scale | Centigrade, Fahrenheit |
| Weight | 430g |
| Battery Type | 9V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.