| Absolute Maximum Temperature Measurement | +200°C |
| Calibrated | SYSCAL |
| Thermometer Type | Probe |
| Probe Type | NTC |
| Application | Multipurpose |
| Best Accuracy | 2% |
| Resolution | 0.1 °C |
| Length | 211mm |
| Width | 32mm |
| Height | 19mm |
| Dimensions | 211 x 32 x 19mm |
| Temperature Scale | Centigrade, Fahrenheit |
| Weight | 35g |
| Battery Type | 1.5V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.