| Absolute Maximum Temperature Measurement | +200°C |
| Thermometer Type | Probe |
| Probe Type | K |
| Application | Food Industry, Industrial, Medical |
| Best Accuracy | ±1 °C |
| Number of Temperature Inputs | 1 |
| Resolution | 1 °C |
| Data Storage | No |
| Length | 290mm |
| Width | 40mm |
| Height | 27mm |
| Dimensions | 290 x 40 x 27mm |
| Minimum/Maximum Recordings | No |
| Temperature Scale | Centigrade, Fahrenheit |
| Intrinsically Safe | No |
| Weight | 60g |
| Battery Type | AAA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.