| Best Accuracy | ±0.02 % |
| Category | Contact, Optical |
| Battery Life | 40 h |
| Battery Type | AA |
| Display Type | LCD |
| Dimensions | 175 x 60 x 28mm |
| Height | 6.9in |
| Length | 2.4in |
| Maximum Speed | 99999rpm |
| Model Number (p) | 470 |
| Weight | 190g |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Minimum Speed | 1rpm |
| Model Number p | 470 |
| Width | 1.1in |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.