| Maximum Pressure Measurement | 20bar |
| Minimum Pressure Measurement | -850mbar |
| Resolution | 1 mbar |
| Model Number (p) | 718 |
| Model Number p | 718 |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Weight | 992g |
| Dimensions | 216 x 94 x 66mm |
| Height | 66mm |
| Length | 216mm |
| Width | 94mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.