| Maximum Pressure Measurement | 35 Bar G |
| Minimum Pressure Measurement | 0bar |
| Resolution | 0.025 % |
| Pressure Port Type | Gauge/ Pseudo Absolute |
| Data Logging | Yes |
| Model Number p | DPI610E |
| Intrinsically Safe | Yes |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Weight | 3600g |
| Dimensions | 350 x 150 x 180mm |
| Height | 180mm |
| Length | 350 mm |
| Hazardous Area Certification | ATEX, IECex, UKEX |
| Width | 150mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.