| Calibrated | RSCAL |
| Best Accuracy | ±3 % |
| Maximum Pressure Measurement | 1200mbar |
| Minimum Pressure Measurement | 300mbar |
| Pressure Port Type | Absolute |
| Model Number (p) | 511 |
| Model Number p | 511 |
| IP Rating | IP40 |
| Battery Type | AAA |
| Weight | 90g |
| Height | 25mm |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Dimensions | 119 x 46 x 25mm |
| Width | 46mm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Length | 119mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.