| Calibrated | UKAS |
| Best Accuracy | ±0.1 % |
| Number of Pressure Ports | 1 |
| Maximum Pressure Measurement | 20bar |
| Minimum Pressure Measurement | 0bar |
| Pressure Port Type | Gauge |
| Leak Testing | Yes |
| Data Logging | No |
| Model Number (p) | DPI705E |
| Model Number p | DPI705E |
| Intrinsically Safe | No |
| IP Rating | IP54 |
| Battery Type | AA |
| Display Type | Backlit LCD |
| Weight | 563g |
| Height | 43mm |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Dimensions | 200 x 95mm |
| Width | 95mm |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Length | 200mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.