| Calibrated | RSCAL |
| Best Accuracy | ±0.2 % |
| Number of Pressure Ports | 2 |
| Maximum Pressure Measurement | 7bar |
| Minimum Pressure Measurement | -7bar |
| Pressure Port Type | Differential |
| Model Number (p) | C9507/IS |
| Model Number p | C9507/IS |
| Intrinsically Safe | Yes |
| IP Rating | IP67 |
| Battery Type | 9V |
| Display Type | LCD |
| Overpressure Maximum | 13700mbar |
| Height | 32mm |
| Maximum Operating Temperature | +40°C |
| Dimensions | 173 x 83 x 32mm |
| Width | 83mm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Length | 173mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.