| Multimeter Type | Handheld |
| Display Type | Digital |
| Model Number p | MM810 |
| Absolute Maximum DC Current Measurement | 6mA dc |
| Absolute Maximum DC Voltage Measurement | 999.9V dc |
| Absolute Maximum AC Current Measurement | 10A ac |
| Absolute Maximum Resistance Measurement | 600Ω |
| Absolute Maximum AC Voltage Measurement | 999.9V ac |
| Absolute Maximum Capacitance Measurement | 25mF |
| Maximum Operating Temperature | +45°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Battery Type | 9-Volt (NEDA 1604, JIS 006P or IEC 6F22) |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.