| Multimeter Type | Handheld |
| Display Type | Digital |
| Model Number p | 7352B |
| Functions Measured | AC Current, AC Voltage, Capacitance, Continuity, DC Current, DC Voltage, Frequency, Resistance, Temperature |
| Absolute Maximum DC Current Measurement | 10A dc |
| Absolute Maximum DC Voltage Measurement | 1000V dc |
| Absolute Maximum AC Current Measurement | 10A ac |
| Absolute Maximum AC Voltage Measurement | 1000V ac |
| Absolute Maximum Capacitance Measurement | 40mF |
| Safety Category Level | CAT III, CAT IV |
| Weight | 465g |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Battery Type | 4 x 1.5V IEC LR6 or size AA |
| Safety Category Voltage | 600 V, 100V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.