| Multimeter Type | Handheld |
| Display Type | Digital |
| Model Number p | RS-960BT |
| Model Number (p) | RS-960BT |
| Functions Measured | AC Current, AC Voltage, Capacitance, Continuity, DC Current, DC Voltage, Diode, Duty Cycle, Frequency, Resistance |
| Absolute Maximum DC Current Measurement | 10A dc |
| Absolute Maximum DC Voltage Measurement | 600V dc |
| Absolute Maximum AC Current Measurement | 10A ac |
| Absolute Maximum Resistance Measurement | 400Ω |
| Absolute Maximum AC Voltage Measurement | 600V ac |
| Absolute Maximum Capacitance Measurement | 4000μF |
| Connectivity | Bluetooth |
| Safety Category Level | CAT III |
| Weight | 140g |
| Height | 67mm |
| Maximum Operating Temperature | +40°C |
| Dimensions | 121 x 67 x 35mm |
| Width | 35mm |
| Minimum Operating Temperature | +5°C |
| Battery Type | AA 1.5V Alkaline |
| Length | 121mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.