| Multimeter Type | Handheld |
| Display Type | Digital |
| Model Number p | DMM121 |
| Model Number (p) | DMM121 |
| Functions Measured | AC Current, AC Voltage, Capacitance, DC Current, DC Voltage, Frequency, Resistance |
| Absolute Maximum DC Current Measurement | 10A dc |
| Absolute Maximum AC Current Measurement | 10A ac |
| Absolute Maximum Capacitance Measurement | 1mF |
| Absolute Maximum Temperature Measurement | +50°C |
| Safety Category Level | CAT III |
| Safety Category Voltage | 600V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.