| Multimeter Type | Bench |
| Display Type | Digital |
| Model Number p | 5493CGPIB |
| Model Number (p) | 5493CGPIB |
| Absolute Maximum DC Current Measurement | 10A dc |
| Absolute Maximum DC Voltage Measurement | 1000V dc |
| Absolute Maximum AC Current Measurement | 10A ac |
| Absolute Maximum Resistance Measurement | 100MΩ |
| Absolute Maximum AC Voltage Measurement | 750V ac |
| Absolute Maximum Capacitance Measurement | 10mF |
| Absolute Maximum Temperature Measurement | +850°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.