| Lead Type | Test Probe Kit |
| Connector Type | Spring Loaded Pin |
| Lead Length | 1m |
| Current Rating | 16A |
| Safety Category Voltage | 1000V |
| Safety Category | CAT II 1000 V, CAT III 1000V |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Safety Category Level | CAT II, CAT III |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.