| Adapter Type | AC |
| Best Accuracy | ±2.0 % |
| Resolution | ±1% |
| Maximum Conductor Size | 16mm |
| Calibrated | UKAS |
| Safety Category | CAT II 600V |
| Output Type | Current |
| Connector Type | 4 mm Safety Plug |
| Maximum Operating Temperature | +30°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Safety Category Level | CAT II |
| Model Number p | RS CP-09 |
| Safety Category Voltage | 600V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.