| Adapter Type | AC/DC |
| Maximum DC Current | 400A |
| Maximum ac Current | 400A ac |
| Best Accuracy | 2.8 % |
| Resolution | ±1.0 % |
| Maximum Conductor Size | 30mm |
| Calibrated | RSCAL |
| Safety Category | CAT III 600V |
| Output Type | Current |
| Connector Type | 4 mm Safety Plug |
| Battery Type | 9 V |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Safety Category Level | CAT III |
| Model Number p | RS CP-03B |
| Safety Category Voltage | 600V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.