| Adapter Type | AC/DC |
| Maximum DC Current | 1000A |
| Maximum ac Current | 1000A ac |
| Best Accuracy | ±1% + 0.5 A |
| Resolution | 500 mA |
| Maximum Conductor Size | 32mm |
| Calibrated | RSCAL |
| Safety Category | CAT III 300V |
| Output Type | Current |
| Connector Type | 4 mm Plug |
| Battery Type | 9 V |
| Battery Life | 50 h |
| Cable Length Extended | 1.5m |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Safety Category Level | CAT III |
| Model Number p | CP-1000 |
| Safety Category Voltage | 300V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.