| Adapter Type | AC/DC |
| Maximum DC Current | 450mA |
| Maximum ac Current | 300mA ac |
| Best Accuracy | ±1 % |
| Resolution | 100 (AC) μA, 50 (DC) μA |
| Maximum Conductor Size | 4mm |
| Calibrated | UKAS |
| Safety Category | CAT II 300V |
| Output Type | Current |
| Connector Type | 4 mm |
| Battery Type | 9 V |
| Battery Life | 20 h |
| Cable Length Extended | 1.5m |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Safety Category Level | CAT II |
| Model Number p | K2 |
| Safety Category Voltage | 300V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.