| Magnification Power | 4 X, 10 X, 40X |
| Illuminated | Yes |
| Illumination Type | LED |
| Battery Operated | Yes |
| Battery Type | LR6 AA |
| Weight | 2.5kg |
| Dimensions | 130 x 300 x 310mm |
| Plug Type | Type C - European Plug, Type G - British 3-pin |
| Length | 130mm |
| Model Number p | OBS-1 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.