| Hotplate Material | Ceramic |
| Plate Size | 150 x 150mm |
| Maximum Hotplate Temperature | +450°C |
| Maximum Stirring Capacity | 15L |
| Maximum Stirrer Speed | 2000rpm |
| Power Rating | 550W |
| Power Source | Mains |
| Dimensions | 172 x 248 x 122mm |
| Weight | 2.9kg |
| Height | 122mm |
| Length | 172mm |
| Plate Length | 150mm |
| Model Number p | UC152 |
| Width | 248mm |
| Plate Width | 150mm |
| Model Number (p) | UC152 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.