| Meter Type | Vibration Meter; Vibration Meter Pen; Vibration Tester |
| Vibration Measurement Range | 1-10 |
| Display Type | 4-Digit LCD |
| Measures | Vibration; Acceleration; Velocity; Displacement |
| Minimum Operating Temperature | 32 |
| Minimum Velocity (Inches per Second) | 0.01 mm/s |
| Maximum Velocity (Millimeters per Second) | 199.9 mm/s |
| Minimum Acceleration (Feet) | 0.01 m/s² |
| Maximum Acceleration (Feet) | 199.9 m/s² |
| Accuracy | 3% |
| UNSPSC Code | 20122410 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.