| Maximum Sound Level | 130dB |
| Minimum Sound Level | 30dB |
| Resolution | 0.1 dB |
| Accuracy Class | ANSI S 1.4: 1983 Type 2, IEC 61672-1:2013 Class 2 |
| Weighting | A, C |
| Display Type | LCD |
| Battery Type | AA |
| Data Logging | Yes |
| Interface Type | USB |
| Maximum Frequency | 8kHz |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Minimum Frequency | 31.5 Hz |
| Model Number p | SLM1353M |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.