| Maximum Sound Level | 133dB |
| Minimum Sound Level | 19dB |
| DOSE Measurement | Yes |
| Weighting | A, C, Z |
| Display Type | LCD |
| Battery Type | Alkaline, PP3 |
| Data Logging | Yes |
| Interface Type | USB |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Model Number p | E |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.