| Product Group | Magnetic Drills |
| Diameter | Ø 12-100mm |
| Drilling Capacity with Normal Bit | Ø 1-32 mm |
| Tapping | M3-M30 |
| Handle Thickness | MK3-19mm Weldon |
| Drilling Depth | 255 |
| Speed | (I) 40-110 rpm (II) 120-175 rpm (III) 140-370 rpm (IV) 220-600 rpm |
| Motor Power | 1800 W |
| Magnetic Adhesion Force | 3000Kg |
| Magnetic Base (L x W) | 230 x 100mm |
| Length x Width x Height | 340 x 190 x 490mm |
| Weight | 26Kg |
Areas of Usage: <br /> Marine sector, shipyards, <br /> enterprises where medium and large scale metal processing machines are used, <br /> projects using steel construction, railway industry and any <br /> metal It can be used comfortably in drilling operations <br /> in different diameters on the surface. Drilling with Cutter <br \> Package Content: <br /> • 1 spray cutting oil <br /> • 1 lubricating container <br /> • 1 piece of MK3 automatic lubricated chuck <br /> • 1 piece of morse wedge <br /> • 1 pair of protective gloves <br /> • 1 piece of protective glasses <br /> • Allen keys <br /> • 1 piece of safety chain <br /> • Earphone <br /> • User manual <br / > • With plastic bag
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.