| Product Group | Column Drills |
| Motor Power | 2.2 kW 230 V / 1 Ph |
| Coolant Pump | 40 W |
| Drilling Capacity (max) | 30mm |
| Spindle Taper | MK 3 |
| Spindle Movement | 125 mm |
| Speed | 30-3900 rpm |
| Step | 4 (Speed ??change by potentiometer) |
| Table Size | 400 x 500mm |
| Between Spindle and Column Max. Distance | 285 mm |
| Between Spindle-Table Max. Distance | 780 mm |
| Spindle-Base Max. Distance | 1230 mm |
| Dimensions (LxWxH) | 715x560x1850 mm |
| Weight | 280 kg |
Advantages <br /> ·· High performance DC motor <br /> ·· Heavy, robust cast iron construction. <br /> ·· High <br /> precision work due to hardened and ground spindle <br /> ·· Lockable main switch <br /> ·· Wide speed range <br /> ·· Integrated chuck spindle lock for easy chuck changes <br /> ·· Vario speed (4k-step electronic speed regulation) <br /> ·· Height adjustable for maximum protection visor <br /> ·· Tapping mode <br /> <br /> <br \> Package Contents: · 1-16 mm hand-tight <br /> chuck <br /> ·· Morse taper mk 3 <br / > ·· Lighting <br /> ·· Coolant pump
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.