| Product Group | Transmission Drills |
| Engine Power | 0.75KW |
| Torque Power | 300 Nm |
| Operation Type | With Gearbox |
| Cooling Pump Power | 40 W |
| Drilling Capacity | 50mm |
| Guide Capacity | M30 |
| Spindle Connection | MK5 |
| Spindle Movement / Stroke | 240mm |
| Distance Between Shaft-Column | 360mm |
| Distance Between Spindle-Table | 500mm |
| Distance Between Shaft-Base | 1130mm |
| Column Diameter | 180mm |
| Speed | 50-2000dev / min |
| Stage | 2 (Variable Speed ??Control) |
| Table Dimensions | 550x470mm |
| T Channel Dimensions | 2x14mm |
| Table Rotation Around Itself | 360 ° |
| Table Inclination | 45 ° |
| Base Dimensions | 450x460mm |
| Feeding Shaft | 20-204 mm / rev (with inverter) |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 1055x810x2150mm |
| Package Dimensions | 1220x820x2300mm |
| Net Weight | 800Kg |
| Gross Weight | 850Kg |
<p> <strong> High efficiency permanent magnet motor </strong> <br /> High torque; Up to 300Nm <br /> energy saving up to 35% <br /> Simple gear system that minimizes error risks <br /> Brushless <br /> Low noise </p> <p> Control panel <br /> Electromagnetic clutch spindle feed <br /> unlimited variable speed capability between 50-2000 rpm <br /> Visor with switch mechanism in accordance with CE norms <br /> Digital depth indicator <br /> Tapping mode <br /> 180 ° rotatable and 45 ° inclined table <br /> Motorized table <br /> Lighting <br /> Cooling system </p> <br \> Package Content: MK2-B16 Morse taper <br /> MK5 / MK4 reduction sleeve <br /> MK4 / MK3 reduction sleeve <br /> MK3 / MK2 reduction sleeve <br /> 3-16mm B16 chuck <br /> Tool kit
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.