| Product Group | Column Drills |
| Motor Power | 1.5KW |
| Voltage | 400V (Three Phase) |
| Working Type | Belt |
| Right-Left Turn | Yes |
| Drilling Capacity | 35mm |
| Distance Between Shaft-Column | 255mm |
| Spindle Connection | MK4 |
| Spindle Movement / Stroke | 120mm |
| Speed | 150-2450dev / min |
| Level | 12 |
| Table Dimensions | 420x475mm |
| Table Tilt | 45 ° / 360 ° |
| Distance Between Spindle-Table | 750mm |
| Distance Between Shaft-Base | 1210mm |
| Base Dimensions | 560x450mm |
| Column Diameter | 92mm |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 790x470x1730mm |
| Net Weight | 145Kg |
<p> <strong> Complies with CE Norms <br /> · Emergency Stop Button <br /> · Visor with safety switch / chuck guard <br /> · Belt-pulley cover with safety switch </strong> </p> <p> <span style = \"color: # f00;\"> <strong> Right / Left rotation </strong> </span> <br /> Height adjustable visor <br /> Double-sided motor belt tension adjustment <br /> Durable, high efficiency copper wound motor <br /> Cross \"X\" grooved table <br /> Depth measurement and locking system <br /> Ergonomic, easy to grip with rubber handle <br /> Aluminum belt pulley cover <br /> High quality cast table <br /> rotates 360 ° around itself and can incline ± 45 ° <br /> Precision keyless chuck <br /> Cast base for low vibration and stable operation </p> <br \> Package Content: MK4- B16 morse taper <br /> 1-16mm B16 hand tightening chuck <br /> 2 T slot nuts
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.