| Product Group | Column Drills |
| Motor Power | 1.1KW |
| Working Type | Belt |
| Drilling Capacity | 25mm |
| Guide Capacity | M20 |
| Spindle Connection | MK3 |
| Spindle Movement / Stroke | 125mm |
| Distance Between Shaft-Column | 240mm |
| Distance Between Spindle-Table | 367mm |
| Distance Between Shaft-Base | 630mm |
| Speed | 290-2150dev / min |
| Level | 5 |
| Table Size | 280x300mm |
| Base Dimensions | 590x375mm |
| Packing Dimensions | 820x480x1020mm |
| Net Weight | 165Kg |
<p> Heavy cast, solid construction <br /> Switch fit for guiding <br /> Convenient foot pedal for ease of tapping <br /> Lighting system </p> <br \> Package Contents: MK2-B18 morse taper <br /> 0-16mm B18 chuck <br /> Special foot pedal for tapping
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.