| Product Group | Column Drills |
| Engine Power | 0.75KW |
| Working Type | Belt |
| Drilling Capacity | 20mm |
| Guide Capacity | M16 |
| Spindle Connection | MK2 |
| Spindle Movement / Stroke | 125mm |
| Distance Between Shaft-Column | 240mm |
| Distance Between Spindle-Table | 315mm |
| Distance Between Spindle-Base | 560mm |
| Speed | 290-2150dev / min |
| Level | 5 |
| Table Size | 280x300mm |
| Base Dimensions | 590x375mm |
| Packing Dimensions | 820x480x1020mm |
| Net Weight | 140Kg |
<p> Heavy cast, solid construction <br /> Switch fit for guiding <br /> Convenient foot pedal for easy tapping <br /> Lighting system <br /> </p> <br \> Package Content: MK2 -B18 morse taper <br /> 0-16mm B18 chuck <br /> Special foot pedal for tapping
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.