| Model Number | WSW SC M1 |
| Wire Diameter | 1mm |
| Percent Lead | 0% |
| Product Form | Wire |
| Melting Point | 228°C |
| Percent Silver | 0% |
| Percent Tin | 99.3% |
| Flux Type | M1 |
| Product Weight | 500g |
| Flux Content Percent | 3.5% |
| Percent Copper | 0.7% |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.