| Model Number | SAC305 |
| Wire Diameter | 0.71mm |
| Percent Lead | 0% |
| Product Form | Wire |
| Melting Point | 217 °C to 219°C |
| Percent Silver | 3% |
| Percent Tin | 96.5% |
| Flux Type | Rosin Based |
| Product Weight | 250g |
| Flux Content Percent | 2.2% |
| Percent Copper | 0.5% |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.