| Model Number | 362 |
| Wire Diameter | 1.2mm |
| Percent Lead | 93.5% |
| Product Form | Wire |
| Melting Point | 296 → 301°C |
| Percent Silver | 1.5% |
| Percent Tin | 5% |
| Flux Type | Water Wash |
| Product Weight | 500g |
| Flux Content Percent | 3% |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.