| Abrasive Material | Aluminium Oxide |
| Abrasive Material | Aluminium Oxide |
| Diameter | 200mm |
| Diameter | 200mm |
| Width | 25mm |
| Width | 25mm |
| Bore Size | 31.75mm |
| Bore Size | 31.75mm |
| Maximum Safe Speed | 3340rpm |
| Maximum Safe Speed | 3340rpm |
| Wheel Type | Grinding Wheel |
| Model | AVS |
| Model | AVS |
| Series | Bench Wheel |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.